5 důvodů, kvůli kterým „tam dole“ nevoníte dobře

Každá žena se chce cítit svěže a „fresh“. To ovšem nejde, pokud tam dole cítíte, že to není všechno naprosto komfortní. Vagína by neměla mít výrazný zápach ani vůni. Proto pokud se objeví, je třeba zkoumat původ. Někdy jej lze odstranit změnou stravy, někdy bude třeba zajít k lékaři.

Nemusí jít o nic vážného. Možná jste se jen koupali ve vířivce, nebo použili špatně vypraný ručník. A problém je na světě. „Infekce představuje nejčastější důvod, pro který se změní atraktivní vůně pochvy na nepříliš příjemnou,“ říká sexuoložka Emily Morse – v takovém případě stačí jen párdenní proplachování běžnými přípravky, které koupíte iv lékárně a zápach by měl být minulostí. Pokud se zhoršuje, bude třeba navštívit lékaře a nasadit antibiotika.

Sexuální přenosné nemoci
Pokud si všímáte změn nejen ve vůni, ale i ve vaginálním výtoku a jste po dobrodružné aféře, je na čase zbystřit pozornost. Může jít sice o infekci, ale pokud zápach nepřechází do pár dní, mohou to být následky nezodpovědnosti. „Nepříjemné pachy spojené se změnami barvy vašeho výtoku mohou být znakem pohlavně přenosné nemoci,“ říká Morse. Takže pokud zápach přetrvává, je to důvod putovat na gynekologii.

Sexuální doplňky
Změněný pach vaší vagíny se dokonce může objevit i při změně sexuálního náčiní. Zkoušeli jste nový lubrikant? Nové kondomy? Dokonce i nová sexuální hračka může dočasně změnit vaši intimní vůni. Proto pokud například ráno cítíte jinou vůni, na jakou jste zvyklá právě po novém testu doplňků, klidně hoďte starosti za hlavu. Vše se velmi rychle upraví zpátky do původní formy.

Kvasinková infekce
„Velmi častým viníkem špatného zápachu je bakteriální vaginóza, která je v podstatě jen přemnožením přirozeně se vyskytujících bakterií, které žijí ve vaší vagíně,“ říká Morse. Kvasinkové infekce mohou také vydávat „kvasinkový“ zápach spolu s vašimi přirozenými pachy. Ty lze vyléčit antibiotiky a volně prodejnými roztoky.

Portrait of beautiful mature woman doctor holding digital tablet and looking at camera. Confident female doctor using digital tablet with colleague talking in background at hospital. Latin nurse in labcoat and stethoscope in private clinic with medical team working.

Nevhodná strava
Už víte, že například cibule a česnek či brokolice a chřest ovlivňují váš dech, ale i vůni potu a přirozeně i sekretů ve vagíně. Ale není to jen o složení stravy. Morse tvrdí, že způsob, jakým tam dole voníte ovlivňuje i trávení. Gastrointestinální potíže mohou kazit vaši intimní vůni. Pokud to zpozorujete zkuste vynechat bílé škroby, lepek, cukr a mléčné výrobky.

Nejnovější články

Similar articles