Nevykrucujte klíště do stran ani s ním netočte, je to nebezpečné

Už každý desátý klíště v okrese Komárno je infikován lymskou boreliózou. Vyplývá to z červnového monitoringu aktivity klíšťat. Slovensko patří k zemím, kde je nakažených klíšťat nejvíce, riziko, že si z vyjížďky či výletu přinesete nechtěného společníka, je poměrně vysoké. Kromě boreliózy hrozí také nákaza klíšťovou encefalitidou. Je proto velmi důležité včas a správné klíště vyjmout.

Jak odstraňujete klíště u vás doma? Vykrucujete ho do stran, aby se pustil? Nebo jím točíte v naději, že ho tak odstraníte co nejsnáze? Úřad veřejného zdravotnictví varuje, že jde o nesprávné způsoby, jak s nemilým hostem zatočit. Mohl byste ho tak přetrhnout. Namísto toho úřad nabízí jinou, u nás nepříliš známou metodu vybrání klíštěte. Je to jeho pomalé vytahování kolmo vzhůru.

Zde je návod, jak správně vybrat klíštěte
– Pinzetou uchopte klíštěte co nejblíže povrchu těla.
– Pomalým a nepřetržitým tahem kolmo vzhůru jej vyjměte.
– Po vyjmutí místo přisátí hned vydezinfikujte.
– Klešťovi po vyjmutí nedejte možnost se pohybovat – spláchněte jej do WC, vyhoďte jej do koše v uzavřené nádobě nebo uzavřeném sáčku, případně klíštěte důsledně znehybněte lepicí páskou a takto jej vyhoďte do koše.
– Umyjte a dezinfikujte si ruce a dezinfikujte také pinzetu a povrchy, na které dopadla tekutina z poškozeného těla nasátého klíštěte.
– Pokud se nepodaří odstranit klíštěte celého, vyhledejte zdravotnickou pomoc.

Co určitě nedělat
–⁠ Na klíště nekapejte olej ani jiné tekutiny, tehdy se začne dusit a vyvrátí natrávenou krev zpět do rány.
–⁠ Nevykrucujte ho prudce do stran, ani jím netočte, mohli byste jej tak přetrhnout. Nejdůležitější je nepoškodit a nerozmačkat ho.
–⁠ Kleště po odstranění nikdy nemlížte prsty.

Closeup of a tick on a plant straw

Lymská borelióza všude, klíšťová encefalitida regionální
Zatímco klíšťata infikovaná bakterií lymské boreliózy se vyskytují téměř na celém území Slovenska, klíšťata nosící virus klíšťové encefalitidy naleznete jen v určitých oblastech. Zatímco v minulosti patřilo k nejrizikovějším oblastem povodí řeky Váh a Trenčínský kraj, za poslední roky byl nejvyšší počet případů zaznamenán v Žilinském a v Banskobystrickém kraji.

Nejnovější články

Další články autora