Vedlejší účinky kolagenu, o kterých se nemluví

Kolagen ze žraločích chrupavek, z moře, z USA i Švýcarska se stává hitem i díky tlaku influencerů, kteří se stali jeho nadšenými propagátory. Přestože kolagenu v našem těle není třeba upřít pozitivní vliv, jeho doplňování nemusí vždy skončit dobře. Protože jako všechno, ani on nemá jen pozitiva.

Podle Meghan Lyle, dietoložky a odbornice na výživu jsou kolagenové peptidy v současnosti v módě, přínosy jejich používání se však stále zkoumají. V některých klinických studiích byly hlášeny i vedlejší účinky. Například uživatelé si všímají změny stolice, průjmu, jiní mohou začít trpět právě zácpou. Pokud to bude váš případ, zkuste kolagen vysadit a mikroflóra se zotaví.

Bolesti hlavy
Kolagen užívá mnoho žen z důvodu, aby si vyhladily vrásky na čele a obličeji. Ale může tím trpět hlava. „Někteří lidé jsou citliví na kyselinu glutamovou v kolagenovém proteinu. Proto mohou mít mírné bolesti hlavy nebo mají problémy se spánkem, když konzumují příliš velkou dávku, nebo si dávají kolagen příliš pozdě před spaním,“ říká dietoložka Pamela Schoenfeld. Proto pokud už kolagen, tak lépe ráno než po setmění.

Doktor Samuel Malloy dokonce říká, že užívání kolagenu k obnově šlach a vaziv může způsobovat paradoxně jejich bolesti. „Důvodem je, že se vám zvýší hladina vápníku. Pokud je však hladina vápníku příliš vysoká, můžete pociťovat zácpu, únavu, nevolnost, zvracení a bolesti kostí. Tento vedlejší účinek se vyskytuje proto, že mnoho kolagenových tablet obsahuje produkty z mořských zdrojů s vysokým obsahem vápníku.

Healthy Skin. Beautiful Woman With Beauty Face Pulling Elastic Facial Skin. High Resolution.

Nepřidá vám na náladě
Přidání extra kolagenového proteinu do vašeho života může vést k nedostatku tryptofanu. Snížení hladiny této látky v těle následně způsobí snížení hladiny serotoninu. No a to už pocítíte na náladě. Pokles může vést k pocitům nervozity, podrážděnosti, úzkosti a deprese.

Peníze minete zbytečně
Kolagen je pro mnohé jako zlatý grál boje proti stárnutí. Na druhé straně však chybějí vědecké důkazy k tomu, že opravdu spolehlivě funguje na zastavení přibývajících let. Proto se lékaři spoří o jeho využití. Přestože v mnoha případech se vedlejších účinků pravděpodobně nedočkáte, ve výsledku je více než možné, že jen utratíte své peníze zbytečně. A ve výsledku zůstane jen pocit, že něco pro sebe děláte. Ale ten může být klamný.

Nejnovější články

Similar articles