Čerstvé mámy prožívají enormní únavu: Jak zvládnout náročné období s novorozeně po porodu, radí psycholožka

Právě pláč miminka je pro mnohé maminky velmi stresující, psycholožka radí jak zvládnout náročné období s novorozencem
Právě pláč miminka je pro mnohé maminky velmi stresující, psycholožka radí jak zvládnout náročné období s novorozencem

Aktivujte si newslettery

Poporodní únava je přirozená a důležité je dobře se vyspat, najíst se a nechat si pomoci. S čím vším musí bojovat maminky po porodu? Psycholožka radí, co je důležité a kdy už je třeba problémy řešit.
Nová etapa v životě po porodu s sebou přináší také enormní únavu. Psycholožka radí, jak zvládnout první dny s miminkem
Když se žena stane mámou, v jejím životě se stane mnoho nových věcí, které vůbec nezná. Čerstvé maminky často zaskočí obrovská únava, se kterou se až do teď nikdy nesetkali. Nová etapa v životě v kombinaci s hormonálními změnami způsobí, že se žena cítí enormně unavená. Pokud se však únava táhne příliš dlouho, znamená to, že něco není v pořádku.

Péče o novorozence je hlavně pro prvorodičky často mimořádně náročná a vyčerpávající. Ženy zapomenou na sebe a své potřeby a veškerou svou pozornost věnují jen miminku. Často vynechají jídlo a na příjem potřebných živin ani nepomyslí. Během kojení má tělo navíc dvojnásobný výdej energie, proto nedostane-li vše potřebné, začne čerpat z rezerv až přestává fungovat.

Novorozeně v porodnici, ilustrační fotografie
PŮROD
Miminko je na světě, ale co vy? Co všechno se s vámi bude dít po porodu? Péče o čerstvé mámy přibližuje krok za krokem porodní asistentka
Poporodní péče začíná již pár minut poté, co přivede děťátko na svět. Kromě sebe se musí umět co nejdříve postarat io novorozeně, což může být pořádně náročné.
Tehdy maminky začnou pociťovat únavu a to, že mají vybité baterky. „Poporodní únava je přirozený stav, který po porodu nastává. Je způsobena fyzickou zátěží, protože porod jako takový je pro organismus velká zátěž. Dále je to pro ženu i hormonální zátěž, neboť hormony, které nás během těhotenství chrání, abychom to zvládli ve zdraví, tak po porodu prudce klesají a dojde ke změně energetického nastavení a nálady, čili žena je unavená.

Po další, v noci nespí, neboť je stále ve střehu a miminko sleduje. No a v neposlední řadě se rozbíhá laktace, která má také velký vliv na spánek,“ vysvětlila Mgr. Zuzana Navrátilová, PhD., klinická psycholožka a psychoterapeutka, která se primárně věnuje potřebám žen po porodu.

Jaké jsou další problémy maminek?
Mezi další příznaky poporodní únavy patří také to, že mamince se ráno těžko vstává z postele, nechce se jí do ničeho pustit a na nic nemá potřebnou energii.

„Oproti běžnému stavu tak, jak se známe před těhotenstvím, ženě chybí energie, ale umí s tím fungovat a pomalu bojovat. Umí se postarat o sebe a miminko, umí si navařit či trochu uklidit. Kdyby už žena pociťovala až takovou únavu, že neumí vstát z postele, jít se umýt, učesat, starat se o miminko a nakrmit ho, tehdy se už rozvíjí něco patologického, co by mohlo vést k depresím,“ upozornila odbornice.

Nejprve přijde únava, až potom deprese
Je velký rozdíl mezi poporodní únavou a poporodní depresí. Je ale pravdou, že únava je už malým příznakem začínající deprese. „Pokud žena po porodu pociťuje únavu, tak jde o přirozený fyziologický stav, kdy má vyčerpané fyzické a psychické zdroje a stává se to opravdu skoro každé ženě,“ vysvětluje. Aby ale z únavy mohla vzniknout až deprese jako psychické onemocnění, musí se projevit i další příznaky.

Pregnant woman holding her belly and making a heart shape

„Vyhodnocuje se tzv. depresivní triáda, tedy zda žena má negativní myšlenky o sobě, o světě ao budoucnosti. Pokud se k tomu přidá zmíněná únava a dále i poruchy paměti, poruchy soustředění, problémy s jídlem nebo se spánkem, tak teprve tehdy můžeme říci, že jde o depresi,“ vysvětlila rozdíl psycholožka.

Jaké jsou hlavní příznaky deprese?
Pro lepší pochopení, kdy už jde o depresi uvádí odbornice příklady.

Mezi negativní myšlenky o sobě patří:

-negativně přemýšlím sama o sobě,

-mám nízké sebevědomí,

-mám pocit, že se mi v ničem nedaří,

-ve všem selhávám,

-neumím se postarat o dítě, určitě se mu něco stane nebo mu ublížím, nebudu ho umět nakrmit, resp. kojit.

Mezi negativní myšlenky o světě patří:

– celý svět je špatný, celá doba je špatná, nic zde nefunguje.

Mezi negativní myšlenky o budoucnosti patří:

– stane se něco špatného,

-vše co nás čeká bude špatné,

-jsme unavení a nic se nezlepší,

-v budoucnosti to bude ještě horší.

Nejnovější články

Similar articles